Сред цялото разнообразие от детски играчки е лесно да се изгубите в избора си. В същото време детската играчка трябва не само да харесва детето и да му е интересна, но и да е подходяща за него на възраст, да е безопасна, да отговаря на много норми и стандарти.
Струва си да се отнасяте към детските играчки със специално внимание, тъй като при избора на подарък за дете трябва да вземете предвид много точки наведнъж.
Не знаете какво да купите за подарък, но детето ви все още няма очевидни хобита? Съсредоточете се върху възрастта. Така че, за деца под една година, те обикновено купуват дрънкалки, малки плюшени играчки, средни кубчета и пирамиди от пръстени. За деца от една до три години можете да изберете съдове за играчки, пластилин, мозайки.
За деца над три години са подходящи детски играчки като – инструменти за рисуване, например дъска и пастели, бои и химикалки, можете също да закупите различни комплекти за развитие. Почти печеливш вариант са кукли с аксесоари, войници и коли, както и играчки под формата на животни или анимационни герои. По-големите деца след шест години ще се интересуват от радиоуправляеми модели автомобили, сложни малки конструктори, кукли и реалистични аксесоари, настолни игри, пъзели, картечници, пистолети, военни фигури, шумови музикални инструменти.
Правила за избор на детски играчки
Когато избирате играчка, погледнете я по-отблизо и я разгледайте, прочетете всичко, което е написано на опаковката. Важно е да се обърне внимание на:
- Материал – Играчката трябва да е изработена от безопасни материали. Не купувайте играчки от естествена кожа и кора от дърво, а кожените играчки не се препоръчват за деца под 3 години. Когато избирате меки играчки, си струва да запомните, че те трябва да имат плътна и добре зашита купчина, тъй като могат да се хвърлят. Бактериите също се натрупват в меките играчки и те могат да станат източник на инфекции, така че това не е най -добрият вариант за най -малките деца и тези, които са склонни към алергични реакции.
- Форма – В играчката не трябва да има остри стърчащи части, неравности и остри ъгли, върху които детето може да се нарани.
- Цвят, който трябва да бъде възможно най-естествен. Първо, това не нарушава представата на детето за реалния свят, и второ, играчките с „отровни цветове“ могат да изплашат децата и да съдържат „токсични“ багрила. Също така трябва да избягвате черни и яркочервени играчки, те могат да бъдат слабо възприемани от детето.
- При избора трябва да се има предвид, че до 4 месеца децата виждат най -добре жълто, след това оранжево и червено, а до 6 месеца могат да различат почти всички цветове на дъгата.
- Мирис – Не се колебайте да подушите играчката точно в магазина. Той не трябва да има постоянна неприятна миризма, а ако го има, това означава, че е направен от „токсични“ материали.
- Инструкциите, които си заслужава да бъдат проучени предварително, дори преди покупка. Инструкциите за правилното използване на играчката могат да бъдат отпечатани върху самата играчка, върху опаковката и върху етикета.
Източник: Jambo-bg