Човешкото развитие е същевременно обективно и субективно. Това важи и за ранното детско развитие. Въпреки, че всяко дете е различно и има свой собствен ход на развитие, специалистите от всякакви области – лекари, психолози и логопеди – са установили някои съществени закономерности. Когато дадено умение не се е появило до съответна възраст, можем да говорим за забавяне в развитието или за поставяне на различни диагнози. Ето защо е много важно всички родители да са запознати в кои периоди кои умения се появяват и ако е налице голямо закъснение и липса на такова, да могат своевременно да реагират. Превенцията е от съществено значение в тази възраст, тъй като тя е сензитивен период за бързи промени и може да доведе до ключови резултати.
По-надолу ще разгледаме всички периоди на развитие до 1 година и в кой какво развитие трябва да следва детето.
Първи период – от 0 до 3м.
В този период детето все още се кърми или пие мляко от шише. Започва да задържа главичката си в изправено положение, в края на първия месец спира да държи ръчичките си само в юмрук и се наблюдават отворени длани. Появява се сукателния рефлекс и смучене на пръст, който е част от него – често той е с цел успокоение и в последствие се потиска и изчезва. Разпознава гласовете на родителите си и реагира на тях, като е склонно и да имитира емоции – когато майката се усмихва и то го прави. В речта се появява „гукането”. Проследява движещ се обект в пространството (играчка) и може да прояви интерес към някоя, която да стиска и движи само. Обръща се по посока на шума и привлича внимание с плач – когато има нужда от нещо или се чувства отегчено в даден момент.
Втори период – от 4 до 6м.
Емоциите на детето са все по-разпознаваеми – знаем кога е щастливо и кога тъжно. Имитира все повече експресията на лицето, изразяваща различни емоции- мръщене, усмивка и др. Започва да си бърбори все повече срички и звукови комбинации. Изправя си главичката на 90 градуса и може да се обърне от позиция по корем, на такава по гръб. Започва да се развива координацията „око-ръка” в играта, играе с дрънкалки и други нови обекти. При някои захранването с различни пюрета започва от този период, но шишето с млякото все още присъства.
Трети период – от 6 до 9м.
Появява се т.нар. лепетна реч – „ма-ма”, „па-па” и др. Започва да се храни все повече с пюрета и държи шишето си само. Двигателно става още по-стабилно – обръща се във всички посоки само. Разпознава близки хора от непознати и реагира на това, знае името си и се обръща, когато бива извикано. Появяват се игри от рода на „ку-ку” и други, в които участва възрастен и това може да привлече вниманието му.
Четвърти период – от 7 до 12м.
Физически става все по-стабилно – пълзи, изправя се като се държи и прави опити да ходи. В речника се появяват първите бебешки думи, а в поведението чувството за срам. Може да посочи към желан обект и да изпълнява прости инструкции.
Източник: Bebuvki